Obecnie prace budowlane i remontowe można wykonywać na wiele sposobów. Wynika to z tego, że powstało wiele nowoczesnych technologii. Również w kwestii renowacji rurociągów wszelkiego rodzaju, dostępne metody renowacji i wymiany są różnorodne. Jak można dzisiaj przeprowadzać tego typu pracę i jakiego rodzaju metody są tymi godnymi polecenia?
Renowacja rurociągów metodą klasyczną
Tradycyjna metoda wymiany rurociągów to rozkopanie powierzchni, na której występuje instalacja, demontaż i włożenie nowych rur. W przypadku renowacji postępuje się podobnie, z tą różnicą, że nie demontuje się wszystkich rur, lecz tylko niektóre, aby móc dostać się do środka. Następnie przeprowadza się zabiegi renowacyjne i łączy rurociąg w całość. Metoda ta jest skuteczna, jednak dzisiaj stosowana już coraz rzadziej. Dlaczego? Ponieważ zabiera wiele czasu, jest kosztowna i powoduje zniszczenia. Poza tym podczas pracy emituje się sporo hałasu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że istnieje o wiele lepszy sposób na renowację rurociągów. Z dalszej części artykuły dowiesz się, jaka to metoda.
Nowoczesna renowacja rurociągów
Stosując nowoczesną renowację rurociągów, nie trzeba rozkopywać powierzchni. Czasami nie jest konieczne wykonywanie jakichkolwiek wykopów. Mowa o sytuacji, w której wykonuje się renowację w ruach o dostatecznie dużym przekroju, aby móc wprowadzić do środka odpowiednie urządzenie. W innych przypadkach wykonuje się wykopy, jednak tylko na wejściu i ewentualnie na wyjściu. Opisana metoda jest lepsza i coraz częściej stosowana. Jednak właściwie czemu? Sprawdź odpowiedzi w kolejnym paragrafie.
Dlaczego renowacja bezwykopowa to dobry pomysł?
Opisany powyżej nowoczesny sposób na renowację rurociągów to tak zwana metoda bezwykopowa. Dlaczego jej stosowanie to dobry pomysł? Powodów jest co najmniej kilka. Najważniejsze z nich, to:
- niższe koszty przeprowadzenia procesu,
- szybsza realizacja projektu,
- brak zniszczeń,
- większy komfort.
Niewątpliwie wszystkie powyższe czynniki są istotne. Warto omówić jeden po drugim. Otóż niskie koszty przeprowadzenia renowacji bezwykopowej to konsekwencja wpływu kilku czynników. Na pierwszy plan wysuwa się krótszy czas trwania zabiegu i udział mniejszej liczby robotników w przeprowadzaniu procesu. Zresztą sam krótszy czas realizacji projektu też należy uznać za zaletę omawianej metody. Warto pamiętać, że w czasie wykonywania zabiegu nie powinno dojść do żadnych zniszczeń. Jeśli projekt realizuje zaufana firma, dysponująca jakościowym sprzętem, można być o to spokojnym. W przypadku metody tradycyjnej uniknięcie zniszczeń jest niemożliwe. Wynika to z faktu, że istotą tej metody jest stworzenie wykopów, co wiąże się przecież z niszczeniem jezdni czy chodnika.
Podczas wykonywania zabiegu renowacji rurociągów zarówno robotnicy, jak i wszyscy ludzie wokół, odczuwają większy komfort przy zastosowaniu metody nowoczesnej. Bezwykopowa renowacja rurociągów nie generuje zbyt dużego hałasu. Ponadto trzeba tu razu jeszcze raz przywołać kwestię braku konieczności rozkopywania gruntu, a więc zamykania drogi. Metoda tradycyjna zwykle wymaga zamknięcia czy to jezdni czy też chodnika.