Taśmy BHP – czym są i co dokładnie oznacza każda z nich?

Taśmy BHP – czym są i co dokładnie oznacza każda z nich?

Taśmy to często artykuły pierwszej potrzeby, służące do wykonywania błahych napraw. Ich poszczególne odmiany mogą jednak pełnić odpowiedzialne funkcje, od których niejednokrotnie zależy bezpieczeństwo ludzi i dóbr materialnych. Mowa mianowicie o taśmach ostrzegawczych, często sygnowanych również jako BHP.

Ich głównym zadaniem jest wyodrębnianie miejsc bądź obszarów podlegających zabezpieczeniu. Często służą do odgradzania poszczególnych powierzchni, co ma na celu zablokowanie przejścia osobom nieuprawnionym.

Rodzaje taśm ostrzegawczych

Taśmy ostrzegawcze dzielą się głównie ze względu na posiadaną kolorystykę i poszczególne cechy. Na tej podstawie możliwe jest określenie przeznaczenia danych artykułów.

  • Taśmy żółto – czarne lub biało – czerwone są z reguły najbardziej widoczne i odróżniają się od reszty. Rozprowadzane są przeważnie na terenach robót drogowych, ziemnych czy wykopaliskowych. Ich obecność można zaobserwować także na imprezach masowych, gdzie dają one jasny sygnał, aby nie wchodzić w konkretne miejsca.
  • Taśmy ostrzegawcze dla służb – takie taśmy często posiadają specjalne napisy określające, jakie działania wykonywane są na odgrodzonym terenie. Dostęp do takich artykułów ma wyłącznie policja, straż pożarna oraz straż miejska. Często rozwijane w miejscach ścinania gałęzi zagrażających bezpieczeństwu, wypadków czy przestępstw.
  • Taśmy ostrzegawcze antypoślizgowe – możemy spotkać je na śliskich powierzchniach w budynkach. Mają one za zadanie ostrzec przed niebezpieczeństwem, a przy tym ochronić przed ewentualnym poślizgnięciem.
  • Taśmy fotoluminescencyjne – to po prostu taśmy odblaskowe, które są w stanie przez cały dzień gromadzić w sobie światło, a następnie nocą uwalniać je i znakować poszczególne tereny. Często używane do oznaczania dróg pożarowych i ewakuacyjnych.

Taśmy BHP – czym są i co dokładnie oznacza każda z nich?

Zastosowanie taśm BHP na drogach

Niemal każdy dystrybutor taśm ostrzegawczych powie, że najczęściej wybieranymi artykułami w kontekście infrastruktury drogowej są taśmy z nośnikiem wykonanym z twardej folii PVC. Zaopatrzone w kauczukowy klej typu Hot-Melt bez problemu utrzymają się na każdej powierzchni i nie zostawią śladów po odklejeniu. Mogą wytrzymać temperatury rzędu 70 oC, a także spore mrozy.

Najczęściej artykuły te służą do unieważniania znaków drogowych. Posiadają przeważnie kolor czarno – pomarańczowy i są dobrze widoczne z drogi.

Innymi odmianami taśm drogowych mogą być pryzmatyczne taśmy odblaskowe. Występują w kilku kolorach, m.in. srebrnym, czerwonym czy złotym. Służą do znacznego zwiększania widoczności na drodze. Warto przylepić choć kawałek takiego paska na swój pojazd po to, by być widocznym w każdym miejscu.

Podsumowanie

Jak widać, popularność taśm BHP wcale nie jest mała. Wręcz przeciwnie, każdego dnia zużywa się ich naprawdę sporo, przez co ich nieustanna produkcja jest niemalże konieczna. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze, a także o zdrowie innych, którzy wraz z nami współdzielą całą tę infrastrukturę.