Najważniejsze zabytki w Krakowie.

Kraków jest znany z wielu pięknych zabytków. Które z nich warto, więc odwiedzić w pierwszej kolejności? Oto lista krakowskich zabytków, które powinien zobaczyć każdy turysta odwiedzający to miasto.

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki to znany krakowski zabytek. To właśnie w tym kościele znajduje się arcydzieło stworzone przez Wita Stwosza, a więc ołtarz główny kościoła. Z wieży kościoła Mariackiego grany jest hejnał mariacki, który jest ważnym symbolem miasta.

Sukiennice

To budynek, który znajduje się pośrodku Rynku Głównego. Tutaj niegdyś koncertował się handel, który był ważnym źródłem dochodów Krakowa. Obecnie Sukiennice są jedna z ważniejszych wizytówek miasta.

Barbakan

Przed Brama Floriańską możemy zobaczyć gotycką budowle posiadającą siedem wieżyczek. Jest to Barbakan, czyli jeden z najcenniejszych zabytków Krakowa. Barbakan jest teraz oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Zamek i Katedra na Wawelu

Wawel to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Krakowie. Tu znajduje się słynna Katedra, która jest miejscem pochówku królów, biskupów i innych wybitnych osób, a także Zamek Królewski dawna siedziba polskich władców. To właśnie tu kształtowała się historia naszego kraju.

Najważniejsze zabytki w Krakowie.

Rzeźba Smoka Wawelskiego

Pomnik Smoka Wawelskiego, który znajduje się u podnóża Wzgórza Wawelskiego przed Smoczą Jamą został stworzony przez Bronisława Chromego. Smok Wawelski to postać ze znanej krakowskiej legendy, obecnie jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Stolicy Małopolski.

Kazimierz

Kazimierz to dzielnica Krakowa, w której odnajdziemy wiele zabytków związanych z kulturą żydowską. Znajdują się tu liczne synagogi oraz stary cmentarz żydowski. Ponadto dzielnica ta tętni życiem kulturalnym.

Kopce krakowskie

Kraków to także miasto kopców. Najsłynniejszym jest bez wątpienia kopiec Kościuszki. Najstarszymi są kopce Krakusa i Wandy. Najwyższy z Krakowskich kopców to zaś kopiec Józefa Piłsudskiego zwany również kopcem Niepodległości. Najmniejszy i zarazem najmłodszy z kopców to kopiec Jana Pawła II.