Szkolenie savoir-vivre - co wchodzi w ich zakres?

Pojęcie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i w uproszczeniu oznacza wiedzę o życiu w różnych jego aspektach. Zasadniczo chodzi o dobre maniery w codziennym funkcjonowaniu oraz na przykład zawodowym. Może się wydawać, że są to zasady przestarzałe, które dzisiaj nie mają racji bytu, jest jednak przeciwnie. Istnieją takie zasady, które nigdy nie przestaną być aktualne, dzieli się je na kilka kategorii.

Szkolenie savoir-vivre - co wchodzi w ich zakres?

Szkolenia savoir-vivre

Zasady funkcjonowania w społeczeństwie dotyczą różnych aspektów i trudno stwierdzić ich poprawną hierarchię. Niektóre dotyczą bezpośrednio ubioru, który stanowi wizytówkę każdego człowieka, musi więc być dopasowany do każdej okazji. Wiele informacji może udzielić szkolenia savoir vivre, które jest organizowane przez specjalistów w tej dziedzinie. Osoby prowadzące z pewnością dokładnie i zrozumiale przedstawią zasady ubioru w zależności od branży, w której się pracuje. Biorąc pod uwagę pracowników biurowych, są oni utożsamiani z eleganckim outfitem w stonowanych kolorach – grafitowym, czarnym, białym, beżowym, czy granatowym. W większości biur stosuje się zasadę mówiącą o niewielkiej ilości biżuterii, jeżeli już zakłada się jakąś – powinna być skromna. Generalnie strój do pracy w biurze, w administracji powinien nie być wyzywający, lecz skromny i schludny. Kobiety najczęściej zakładają ołówkowe spódnice, damskie garnitury lub bluzki z eleganckimi spodniami. Panowie natomiast wybierają garnitury, ewentualnie spodnie i koszule, czasami koszulki z krótkim rękawem, ale bez zwracających uwagę nadruków. Szkolenie savoir-vivre objaśnia zasady ubioru w innych branżach, każde przedsiębiorstwo ma swoje wytyczne, do których zawsze trzeba się dopasować.

Czego można dowiedzieć się na szkoleniu savoir-vivre?

Z ubiorem bezpośrednio łączy się pojęcie ogólnej prezencji, między innymi wygląd dłoni, na które duża część społeczeństwa zwraca szczególną uwagę. Każde szkolenie savoir-vivre podkreśla, że dłonie są jedną z wizytówek człowieka, warto więc o nie zadbać, zastosować choćby podstawową pielęgnację. U kobiet może to być nieco łatwiejsze, ponieważ malują paznokcie, dlatego ich stan nie zawsze jest widoczny. Jednak nie można przesadzać z kolorem, zbyt wyzywający nie jest dobrze odbierany, powinien być możliwie najbardziej zbliżony do naturalnego odcienia. Istotna jest również długość paznokci, najlepiej, aby nie wystawały za dużo za opuszek. Mile widziany jest również delikatny makijaż, taki, który przypomina wieczorowy warto zostawić na specjalne okazje. Na co dzień wystarczy delikatnie podkreślić oko, nałożyć naturalny balsam na usta i lekko przypudrować twarz. Nie bez znaczenia są włosy – niezależnie od płci mają być schludnie uczesane i zadbane. Na prezencję wpływa poza tym postawa, niedozwolone jest garbienie się oraz nadużywanie gestów podczas prowadzenia jakichkolwiek rozmów. Rozmawiając z kimś należy utrzymywać kontakt wzrokowy, co jest oznaką szacunku do drugiej osoby. Sylwetka powinna być swobodna, co łatwo zauważyć podczas zajmowania pozycji stojącej.