Ciekawostki na temat miasta Kraków

Wielu mieszkańców naszego kraju bardzo dobrze zna najważniejsze zabytki miasta Kraków. Należy podkreślić, że miasto to jest chętnie odwiedzane przez polskich turystów. Kraków uznawany jest za niezwykle ważny symbol narodowy i kulturowy, a wszystko to dlatego, że posiada liczne skarby minionych epok. W Krakowie panuje niesamowity klimat i wspaniała atmosfera. Miejsce to można odkrywać na nowo za każdym razem, kiedy się tu przyjeżdża. Atrakcji i zabytków godnych zobaczenia jest tu całe mnóstwo. Nie brakuje tu także ciekawych wydarzeń kulturalnych, w których warto wziąć udział. Nic, więc dziwnego, że tak wiele osób, które zamierzają udać się na wycieczkę do Krakowa, poszukuje interesujących ciekawostek na temat tego miasta i jego historii.

ciekawostki o krakowie, które warto znać

Z Krakowem związanych jest wiele znanych legend. Wybierając się do tego miejsca, warto więc się z nimi zapoznać. Mowa tu przede wszystkim o takich legendach jak: legenda o Smoku Wawelskim, który zamieszkiwał jamę pod wawelskim wzgórzem, terroryzował okolicznych mieszkańców i który to został w sprytny sposób pokonany przez bohaterskiego szewca, legenda o pięknej i młodej Wandzie, która nie chciała niemieckiego księcia i aby nie narażać swojego ukochanego miasta wybrała śmierć w falach Wisły, czy też legenda o słynnym krakowskim czarnoksiężniku Janie Twardowskim, który podpisał cyrograf z diabłem. Warto również zaznaczyć, że osoby, które planują swój pobyt w Krakowie, na pierwszy czwartek przypadający po Bożym Ciele mogą spotkać na krakowskich ulicach hasającego Lajkonika wraz ze swoim orszakiem. Warto w takiej sytuacji pamiętać o tym, że uderzenie buławą przez Lajkonika przynosi szczęście i pomyślność.

Ciekawostki na temat miasta Kraków

Jakie jeszcze inne legendy i ciekawostki o stolicy Małopolski dobrze jest poznać?

Ostatni weekend czerwca to okres, w którym wiele osób rozpoczyna swoje wakacje. Warto mieć na uwadze to, aby w tym czasie zaplanować sobie wycieczkę do Krakowa. W ostatnią sobotę czerwca w stolicy Małopolski odbywają się bowiem tak zwane Wianki. Jest to naprawdę godne zobaczenia widowisko. Podczas Wianków organizowany jest także Jarmark Świętojański, który trwa 3 dni od piątku do niedzieli. Na tego typu wydarzeniu możemy zobaczyć wiele grup rekonstrukcyjnych i tym samym przenieść się w realia dawnej Polski. Miłośnicy walk rycerskich powinni natomiast udać się do Krakowa w pierwszy wtorek przypadający po Świętach Wielkanocnych. Wówczas, bowiem na Kopcu Krakusa odbywa się Rękawka. Wydarzenie to swoim charakterem nawiązuje do słowiańskiej tradycji Dziadów. W średniowiecznej wiosce można podziwiać to jak niegdyś żyli Słowianie. Te i inne interesujące ciekawostki o Krakowie odnajdziemy na portalu poświęconym zabytkom i kulturze Krakowa – Kraków Travel. Kraków Travel to idealne miejsce dla wszystkich osób odwiedzających Kraków. Warto dodać, że na serwisie tym dostępny jest także praktyczny przewodnik turysty czy też zestawienie polecanych wydarzeń kulturalnych, które będą w najbliższym czasie odbywać się na terenie miasta Kraków.