Moda na ratowanie przedmiotów codziennego użytku przed wyrzuceniem powróciła na dobre. Problemem, który dość często się pojawia jest na przykład uszkodzenie siedziska w kanapach. Mebel staje się wówczas niewygodny, zarówno podczas siedzenia na nim, jak i spania. Wiele wskazuje na to, że powstałe uszkodzenie można przy niewielkich nakładach pracy naprawić we własnym zakresie. Przynosi to korzyści dla budżetu domowego i oczywiście środowiska naturalnego.
Odnalezienie źródła problemu
Aby naprawa mogła zostać sprawnie przeprowadzona niezbędne jest szybkie zdiagnozowanie problemu, czyli znalezienie miejsca uszkodzenia. Mogą one znajdować się w warstwie sprężyn lub pianki tapicerskiej. W zależności od tego podejmuje się stosowne kroki naprawcze. Zdecydowana większość mebli sypialnianych opartych jest na sprężynach falistych, zamontowanych na końcach do ramy mebla. W przypadku takiej konstrukcji proces naprawy powinien przebiegać naprawdę szybko i nie wiązać się z potrzebą posiadania wiedzy na wyższym poziomie. Przy łóżkach ze sprężynami kieszeniowymi natomiast ich wymiana często okazuje się niemożliwa.
Po czym poznać uszkodzone siedzisko kanapy?
W kanapach ze sprężynami falistymi może być wudoczne miejscowe obniżenie siedziska i nieprawidłowości w zakresie poziomu sprężystości. Aby móc to odpowiednio wyczuć wystarczy nacisnąć siedzisko w różnych miejscach i dokonać porównania w reakcjach. Brak odczuwania reakcji sprężyny sprawia, że prawdopodobieństwo jej pęknięcia jest duże. Jeżeli natomiast sprężyny działają dobrze, zazwyczaj ma się do czynienia ze zwykłym wysiedzeniem pianki tapicerskiej. W takim przypadku konieczne okazuje się jej uzupełnienie.
Naprawa kanapy
Wymiana samej sprężyny nie powinna nastręczać większych trudności, gdyż nie jest bardzo skomplikowana. Często większym problemem staje się swobodny dostęp do środka kanapy. Nierzadko potrzebne jest przewrócenie kanapy w taki sposób, aby możliwe stał się dostęp do jej spodniej części. W starszych kanapach na tym etapie widoczne są już ciągi sprężyn, a w nowych przedmiotach podbitki z tkanin. W niektórych meblach pojawia się ponadto konieczność wymiany pewnych elementów.