Naprawa kranu kulowego. Kogo wezwać?

Awarie w domach zdarzają się dość często, dotyczą różnych sprzętów i urządzeń. Niestety, nie każdą usterkę jest się w stanie naprawić samodzielnie. Wówczas potrzebna staje się fachowa pomoc specjalistów, którzy nie tylko znają się na rzeczy, ale także dysponują specjalistycznymi narzędziami. Często pojawiającym się problemem jest ten dotyczący przeciekającego kranu kulkowego. Kogo trzeba wezwać w takim przypadku?

Pomoc doświadczonego hydraulika potrzebna od zaraz

Krany kulkowe są niestety bardziej podatne na wycieki, niż standardowe modele. Dzieje się tak dlatego, że ten typ zawiera większą ilość części, do jego naprawy potrzebnych jest kilka narzędzi. Chodzi tutaj między innymi o szczypce ślizgowe, płaski wkrętak, nóż uniwersalny, klucz imbusowy i śrubokręt krzyżakowy. Przydatny jest ponadto smar hydrauliczny i zestaw naprawczy do kranu. Specjalista w pierwszej kolejności musi sprawdzić kran, czyli poluzować uchwyt baterii kulkowej. Jeżeli wyciek zostaje zlokalizowany w podstawie wylewki, potrzebny jest klucz płaski w celu dokręcenia kołnierza blokującego. Jeżeli okaże się, że to było główne źródło problemu, nie jest potrzebna dalsza naprawa. Wystarczające staje się ponowne założenie uchwytu.

Naprawa kranu kulowego. Kogo wezwać?

Inna możliwość powstania wycieku

W niektórych przypadkach powyższy krok nie jest wystarczający, oznacza to, że źródło wycieku znajduje się w innym miejscu. W celu jego namierzenia konieczne okazuje się zamknięcie wszystkich zaworów odcinających wodę pod zlewem. Do odkręcenia wypukłej nasadki potrzebne są szczypce, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia chromowanego uszkodzenia można owinąć szczypce specjalnymi szczękami. Sprawdzeniu podlega też obracająca się kulka, na której niezbędne jest sprawdzenie pojawienia się śladów zużycia. Hydraulik powinien zdjąć także gumowe gniazda zaworów, po to aby wykluczyć lub potwierdzić ich przeciekanie. Jednocześnie trzeba uważać na znajdujące się tam sprężyny. Dalsze poszukiwanie przyczyny problemu obejmuje sprawdzenie o-ringów. Po znalezieniu miejsca wycieku kran musi zostać ponownie zamontowany.