Uszczelki na nawoju – rodzaje, charakterystyka i zastosowania

W dzisiejszym świecie, nie tylko inżynier powinien wiedzieć, jak ważnym elementem dowolnej instalacji jest uszczelka. W teorii, mały element występujący pomiędzy dwoma powierzchniami. Myśląc jednak zupełnie praktycznie, jej niezastosowanie może doprowadzić do złych w skutkach wydarzeń. Należy więc każdorazowo pamiętać o mocowaniu uszczelki na różnego rodzaju łączeniach instalacji.

Często możemy spotkać się z uszczelkami, które wyglądem nieco przypominają taśmę. Są one nawinięte na rolce i posiadają różnorakie zastosowania. Wbrew pozorom, ich montaż nie tylko służy szczelności, ale także kilku innym cechom.

Rodzaje uszczelek na nawojach

Zaczniemy od najpopularniejszej uszczelki na rolce, a mianowicie od EPDM. Materiałem izolacyjnym jest tworzywo sztuczne, a dokładniej terpolimer, zbliżony strukturą do gumy. Nośniki te są bardzo odporne na wszelakie czynniki. Należą do nich chociażby kwasy, oleje, promieniowanie UV, zmiany temperatur czy też wilgoć. Doskonale chronią przed przedostawaniem się powietrza i wilgoci, ale w znaczny sposób niwelują również drgania.

Drugim rodzajem są uszczelki PE. Materiał wykonania to polietylen, którego właściwością jest doskonała akustyka i eliminowanie drgań. Ten rodzaj uszczelki dobrze sprawdza się również jako izolator temperatury. Kolejna grupa to już uszczelki butylowe. Mówi się, że ten rodzaj uszczelnienia jest obecnie najlepszym na rynku. Można spotkać je zarówno w budownictwie, jak i branży automotive. Laminat aluminium to posiadający świetne właściwości materiał izolacyjny. Dla zapewnienia izolacji cieplnej używa się jednak nieco tańszych uszczelek korkowych. Są odporne na działanie różnorakich kwasów i chemikaliów, ale bardzo nie lubią wilgoci.

Uszczelki na nawoju – rodzaje, charakterystyka i zastosowania

Jak znaleźć uszczelkę dla własnych zastosowań?

Bez zastanowienia podpowiadamy, że przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac wymagających zastosowania uszczelnienia, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą. Każdy producent uszczelek gumowych ostrzega, że zły dobór elementu uszczelniającego może doprowadzić do wycieków bądź po prostu nie działać. Zaleca się więc konsultację ze specjalistami, zarówno przez internet, jak i w sklepie stacjonarnym. Może zdarzyć się tak, że dobrana uszczelka będzie doskonale oddzielać od siebie dwa czynniki, ale całej instalacji towarzyszyć będą warunki, do których ta nie jest przystosowana. Wtedy cała uszczelka straci swoje właściwości i może zostać łatwo zniszczona.

Gdzie najczęściej napotkamy na uszczelki?

Prawdę mówiąc, w każdym domu czy samochodzie spotkamy ogromną liczbę uszczelnień. Oprócz silników, instalacji wodno-kanalizacyjnych czy grzewczych, występują one nawet w znacznie łatwiejszych do zlokalizowania miejscach. To samo tyczy się uszczelek na nawojach. Można je spotkać chociażby w oknach czy drzwiach. Ich zadaniem jest oddzielenie dwóch warstw powietrza – zimnego i ciepłego. Występują zazwyczaj między profilem okna, a ościeżnicą. Dodatkowo, niektóre odmiany uszczelek na rolce spotkamy też w pojazdach, gdzie uniemożliwiają np. wodzie przedostać się do ich wnętrza. Podobnie sytuacja ma się z uszczelnianiem rynien, tarasów, studni, włazów itp.