Apartamenty inwestycyjne – czy to się opłaca? Gdzie zainwestować?

Szukając form inwestowania kapitału prędzej czy później pojawia się temat apartamentów inwestycyjnych. Tego typu forma zabezpieczania i pomnażania majątku jest w wielu kręgach inwestycyjnych bardzo popularna. Wpływa na to wiele czynników. Jak to wszystko wygląda w praktyce i czy na pewno się opłaca?

Apartamenty inwestycyjne – czy to się opłaca? Gdzie zainwestować?

Czym są apartamenty inwestycyjne?

Apartamenty inwestycyjne to nieruchomości, które są kupowane z myślą o pomnożeniu swojego kapitału, czy to poprzez ich późniejszą sprzedaż, czy przez wynajem – krótko bądź długoterminowy. Tego typu inwestycje mogą być realizowane przez firmy zrzeszające grupy inwestorów, które realizują projekty deweloperskie. Biorąc udział w takiej inwestycji, przekazujemy swoje środki, a pozostałymi aspektami formalnymi, prawnymi i technicznymi, zajmują się specjaliści. Przy czym takie nieruchomości powinny odznaczać się jak najlepszą lokalizacją, która z reguły determinuje stopę zwrotu inwestycji.

Przykładowo o wiele bardziej opłacalne będą apartamenty inwestycyjne w górach niż takie, które mieszczą się w mniej atrakcyjnej lokalizacji. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy chcemy uczynić ze swojej nieruchomości narzędzie do zyskania pasywnego dochodu z wynajmu krótkoterminowego. Nie jest to bez znaczenia także w kwestii wartości nieruchomości, która w przypadku atrakcyjnych turystycznie regionów praktycznie zawsze będzie utrzymywać wysoką wartość.

Apartamenty inwestycyjne – czy to się opłaca? Gdzie zainwestować?

Zarabianie na sprzedaży lub wynajmie nieruchomości

Apartamenty inwestycyjne w górach dają wiele możliwości zarobku. Oczywiście podstawową opcją jest zarabianie na wynajmie krótkoterminowym, jednak takie apartamenty można również wynajmować długoterminowo. Inną formą zarabiania na takich apartamentach jest ich sprzedaż. W rejonach turystycznych nieruchomości bardzo często z czasem zyskują na wartości – zwłaszcza w miejscach, które dopiero rozwijają swój potencjał turystyczny.

Trzeba też mieć na uwadze, że nowe nieruchomości w górach nie są budowane tak często, jak ma to miejsce w bardziej nizinnych regionach. Wpływa na to zarówno specyfika terenu górzystego, jak i to, że bardzo często są to chronione rejony przyrodnicze, w których uzyskanie pozwolenia na budowę to bardzo czasochłonny proces i nie zawsze kończy się sukcesem. Inwestycje w górach, które już się rozpoczęły, są zatem prawdziwym inwestycyjnym rarytasem.

Inwestycje deweloperskie – jaki zwrot?

Zwrot inwestycji deweloperskiej to zazwyczaj 8-12 procent w skali roku. To, ile dokładnie będzie wynosił, zależy oczywiście od lokalizacji i atrakcyjności nieruchomości. Nowoczesne apartamenty inwestycyjne w górach są w tym przypadku jedną z najlepszych opcji, jeśli chodzi o zarabianie na wynajmie. Co ciekawe, takie apartamenty bardzo często można wynajmować za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm, które zajmują się kompleksowo wszystkimi formalnościami związanymi z wynajmem, a właściciele mieszkania po prostu zarabiają – bez żadnego wysiłku.

Izera Park w Świeradowie Zdroju

Przykładem apartamentów inwestycyjnych w górach, które odznaczają się dużym potencjałem zarówno w zakresie sprzedaży, jak i wynajmu krótko i długoterminowego, jest kompleks 5 apartamentowców Izera Park w Świeradowie Zdroju w Górach Izerskich. Jest to bowiem nieruchomość zlokalizowana w niezwykle strategicznym punkcie – bardzo blisko wielu ciekawych atrakcji turystycznych, a równocześnie świetnie skomunikowana z miastem i wszystkimi wynikającymi z tego udogodnieniami. Z drugiej strony apartamenty znajdują się praktycznie w lesie, obok strumienia i mają spektakularny widok na pobliskie góry.